W życiu każdego człowieka prędzej czy później przychodzi taki moment, w którym chce się uniezależnić i wyprowadzić z rodzinnego domu. Najczęściej się to udaje, przynajmniej częściowo, w okresie studiów wyższych. Wówczas rodzinny dom zamieniany jest na akademik lub pokój wynajmowany w mieszkaniu studenckim. Co jednak po studiach? Większość osób wraca do rodzinnych domów lub pozostaje w wynajmowanych pokojach. Mało kto na starcie w dorosłe życie myśli o tym, aby kupić własne mieszkanie. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Jeden z nich to niepewność stabilizacji i perspektywy zmiany miejsca zatrudnienia. Obecnie, dużo szybciej niż jeszcze kilkanaście lat temu następuje rotacja zatrudnienia. Młode osoby są mobilne i elastyczne. Dla nich przeprowadza na drugi koniec Polski w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy, to żaden problem. Druga kwestia, która wpływa na to, że mieszkania nie są kupowane na starcie w dorosłość to ich cena.
Ile kosztuje mieszkanie na własność?
Rynek nieruchomości zarówno w dużych jak i w małych miastach pęka w szwach jeżeli chodzi o propozycje nowych mieszkań. Deweloperzy prześcigają się w coraz ciekawszych lokalizacjach i propozycjach. Niestety większość z nich kosztuje znacznie za dużo. Ile trzeba mieć pieniędzy żeby kupić mieszkanie? Młode małżeństwo, które myśli o kawalerce w dużym mieście musi się przygotować na wydatek około 300 tysięcy złotych. Im większe miasto i im dogodniejsza lokalizacja, tym cena będzie wyższa. Dla większości ludzi tak duże pieniądze na starcie dorosłego życia są zupełnie niewyobrażalne, zwłaszcza gdy na rękę dostaje się w pracy najniższą krajową. Perspektywa budowania oszczędności w takiej sytuacji nie brzmi nazbyt zachęcająco. Pozostaje jedynie złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
Jeżeli ktoś nie ma własnych oszczędności, a mimo to chce kupić mieszkanie, to w odpowiedniej placówce bankowej powinien złożyć wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Taka formuła oznacza, że całość zakupu mieszkania będzie finansowana z środków pochodzących z banku. Kredyty tego typu, aby mogły zostać udzielone, to muszą posiadać jakąś formę zabezpieczenia. W przypadku kredytów udzielanych na zakup mieszkania bądź innej nieruchomości, bank stosuje zabezpieczenie w postaci wpisu do hipoteki. Jeżeli kredyt nie będzie spłacany zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, a dłużnik stanie się niewypłacalny, to bank ma prawo do przejęcia nieruchomości i zarządzania nią.
Najnowsze komentarze