Motywacja kojarzy się przede wszystkim z nieodpartą chęcią zrobienia czegoś dla siebie lub dla innych, myśl jest początkiem motywacji często wynika z potrzeby osiągnięcia czegoś czego nam brakuje lub gdy chcemy dowieść coś samemu sobie, jest to taki stan w którym nasza energia oraz wydolność psychofizyczna organizmu jest na bardzo wysokim poziomie, połączenie adrenaliny, endorfin, oraz pozytywne wewnętrzne duchowe nastawienie do tworzenia, „wielkich rzeczy” dzięki którym czujemy się spełnieni, wewnętrznie bogatsi. Motywacja to nic innego jak potęga umysłu połączona z wiarą w zamierzony sukces lecz należy wziąć pod uwagę, że bez pozytywnej wizualizacji, oraz pewności w powodzenia zamierzonego celu motywacja nie miałaby żadnych realnych osiągnięć. Motywacja to pełne zaangażowanie z naszej strony w coś co sobie wcześniej założymy, aby była skuteczna musi balansować na granicy „obsesji „to znaczy musimy się jej oddać na sto procent to znaczy, myśleć o celu, wyobrażać sobie jego finalny efekt, po prostu musimy żyć całym procesem, aby przynosiło nam to zadowolenie i satysfakcje musimy czerpać radość z tego co robimy, zazwyczaj ten sposób prezentowany jest prze znanych milionerów, naukowców, oraz osób odnoszących sukcesy w sporcie Nie da się robić czegoś na sześćdziesiąt procent, na tak zwane ” pól gwizdka”, bez nastawienia, lub tylko na chwilę.
Podejrzewam, że znasz stan w którym twoja motywacja spada na poziom „zero” i zaczynasz toczyć walkę ze swoim myślami, występują chwilowe wahania, znudzenie, po prostu totalna niechęć, i nie wiesz co tak naprawdę masz zrobić, niby bardzo chcesz kontynuować to co sobie założyłeś, ale czujesz się totalnie jakby „wypalony” nerwowy, nie czujesz radości ani chęci do kontynuowania wcześniejszych założeń, zazwyczaj dotyczy to postanowień dotyczących poprawy sylwetki, zrzucenia wagi, lub kontynuacji sportu. Należy wziąć pod uwagę, że takie sytuacje często idą w parze z sytuacjami, które dzieją się w naszym środowisku osobistym to znaczy gdy na przykład mamy problemy rodzinne, problemy w pracy, które niestety odbijają się na naszym poziomie motywacji.
Ja mam taką zasadę i sposób na „leniwą” motywację, po pierwsze jak czuję, że to nie jest dobry dzień na trening, nie robię go bo wiem, że będzie na poziomie poniżej moich możliwości, a jak wspomniałam sukces to sto procent zaangażowania nie pół środki, jest to także sygnał dla naszego organizmu ” jesteś obciążony człowieku, zrób sobie małego „breaka” spotkamy się jutro jak się ogarniesz” czasami wystarczy naprawdę przerwa, mózg i nasza motywacja nie znosi monotonii, dlatego takie przerwy są wręcz konieczne, potem powracamy z dużą większym zapałem i zaangażowaniem.
Człowiek wzbogaca swoją motywację poprzez nastawienie do życia i do ludzi, ważne jest zachowanie dystansu do siebie, umiejętność bycia autentycznym, nie zmuszanie siebie to robienie rzeczy których się nie lubi, posiadanie umiejętności dostrzegania pozytywnych wymiarów swojego życia.
Motywacja jest także jakby połączeniem ze stymulacją do działania, i można to zaobserwować w różnych sytuacjach i nie tylko wśród ludzi, zwierzęta też potrzebują stymulacji, przykładowo pies który, nie będzie zachęcany do różnych aktywności przez swojego właściciela szybko traci chęci do wszystkiego, staje się wycofany, wygląda jakby przybyło mu nagle lat, a wystarczy odpowiednia tonacja głosu właściciela, odpowiednie podejście, zainteresowanie, wspólna zabawa, pochwała, nagroda i dokładnie tak jak w przypadku ludzi dokonują się zmiany w nastroju, jak i w kondycji całego organizmu, dlatego my swoim przykładem oraz pozytywną energią możemy dawać od siebie bardzo wiele, możemy być współtwórcą wielu niesamowitych osiągnięć, które nie koniecznie bezpośrednio dotyczą nas samych, potrzeba tak niewiele by zmienić nastawienie, zmienić tak naprawdę czyjeś życie na lepsze.
Biznes i motywacja w pracy, czym jest dla ciebie?
Wiele osób zapewne odpowie, to wynagrodzenie, premia, podwyżka, to nas skłania do chętnego wykonywania swoich obowiązków, ale przecież nie zawsze tak jest że, pracodawca ma możliwość awansowania lub udzielania pieniężnej gratyfikacji w postaci premii. Motywacja w pracy to nastawienie pracodawcy, i całokształt jego działań, które bez względu na sumę wynagrodzenia powinny być skierowane na pracownika, firma to ludzie, bez ludzi nie byłoby zysku, dlatego ważne jest podejście, zindywidualizowane zainteresowanie, umiejętność słuchania, dyskutowania, rodzinna, poufna atmosfera, zauważenie, pochwała, umiejętności negocjacyjne, wszystko oczywiście w dobrym tonie, mieszczącym się w ramach kontaktu pracownik – pracodawca. Docenienie pracownika w postaci słów uznania czy pochwały wpływa na proces pracy, oraz motywacje do jej wykonywania tak wykazują badania, pracownik nie jest tylko „siłą roboczą” tylko niezbędnym fachowcem, który pragnie czuć się doceniony. Nie pozwól by pieniądze zdominowały twoją godność, tożsamość i szacunek jakim powinieneś być darzony bycie i poczucie, że jest się potrzebnym nie ma ceny, to docenienie twojego fachu i umiejętności pamiętaj o tym.
Przedstawię listę czynników wpływających na wzmocnienie poczucie motywacji.
1. Wyznacz sobie kierunek działań, trzymaj się ich bez odstępstw, będzie ciężko na początku ale potem czynności te staną się nieodłącznym elementem twojego życia.
2. Weź sobie od życia to czego chcesz, to czego tobie brakuje, i nie patrz na innych, na to ile masz lat, co aktualnie robisz.
3, Doceń każda minutę, że jesteś jeszcze po „tej stronie”, że masz szanse jeszcze coś zmienić,
4. Póki twoje serce bije, jesteś otwartą księgą nie zamykaj się, nie poddawaj się obowiązującym schematom, jesteś wolnym człowiekiem pamiętaj o tym!
5. Rób sobie przerwy od wszystkiego, daj sobie czas na przemyślenia.
6. Przerwij monotonie, dbaj o różnorodność w twoim życiu.
7. Nie pozwól nakleić sobie społecznej etykietki „jesteś od „tego”, do niczego więcej się nie nadajesz.”
9. Przekazuj innym pozytywną energię.
9. Zaczynaj od nowa, ale nie przestawaj, szukaj, analizuj, próbuj, doświadczaj.
10. Nie dopuszczaj głosu, który mów: „po co ci to” ,”to nie ma sensu”.
11. Nie daj się zdominować „przeszłości”.
Zapamiętaj przyjdzie w życiu taki moment, w którym pewnego dnia się obudzisz z poczuciem ogromnej straty, żalu, że mogłeś, ale nic nie zrobiłeś bo nie było czasu, bo się bałeś itd., czas na nikogo nie będzie czekał, dlatego niech dzisiejszy dzień będzie tym dniem, w którym kładąc się wieczorem do łózka powiesz: jestem zadowolony, wdzięczny, spełniony, bo każdy dzień jest dobry by zrobić coś, co przybliży nas do wyznaczonych założeń. I pamiętaj nie jesteś sam! na tej drodze, jest nas tysiące, jak nie setki wojowników chcących zostać zwycięzcami.
Najnowsze komentarze