Rynek finansowy jest bardzo bogaty jeżeli chodzi o różnorodne instrumenty finansowe. Niektóre z nich można używać w celu budowania oszczędności czy też portfela inwestycyjnego. Dzięki temu można poszerzać swój kapitał i odkładać pieniądze na czarną godzinę. Każdy powinien mieć jakieś oszczędności, gdyż dzięki temu nie zaskoczą go żadne niespodziewane wydatki. Jeżeli jednak ktoś nie zdążył odłożyć pieniędzy, to może skorzystać z jeszcze jednej opcji jaką oferują banki. Chodzi mianowicie o kredyt gotówkowy.
Oferta kredytowa. Kto może otrzymać kredyt w banku?
Wniosek kredytowy w odpowiedniej placówce może złożyć każdy, nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że się kredyt otrzyma. Banki posiadają rygorystyczne wymogi odnoście zdolności kredytowej i sprawdzają ją niezwykle dokładnie. Po złożeniu wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego trzeba czekać przez kilka dni, a często i tygodni na decyzję z banku. Jest to nerwowy okres, zwłaszcza jeżeli komuś pieniądze potrzebne są w trybie pilnym. Zdecydowanie większe szanse na kredyt mają osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę, pracują w jednym miejscu przynajmniej od kilku lat, a ponadto mogą się pochwalić zarobkami powyżej średniej krajowej. Jeżeli ktoś nie spełnia tych wymagań, to może mieć problem z tym, aby jego zdolność kredytowa została pozytywnie zweryfikowana.
Na co można wydać pieniądze z kredytu?
Kredyty mogą zostać udzielona na różnorakie potrzeby. Należy wyróżnić ogólny kredyt konsumencki od kredytów celowych. Do kredytów celowych zalicza się przykładowo kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, kredyt na kupno samochodu czy też kredyt konsolidacyjny na spłatę wcześniejszych zobowiązań finansowych. Kredyt celowy charakteryzuje się tym, że we wniosku kredytowym trzeba nie tylko określić wysokość pożyczki o jaką się stara klient, ale także należy konkretnie wskazać cel na jaki zostanie taka pożyczka wydana. Następnie trzeba udowodnić w banku, że pieniądze zostały faktycznie wydane w taki sposób jaki został określony we wniosku.
Jak należy spłacać kredyt?
Sposób spłaty kredytu gotówkowego zaciągniętego w instytucji bankowej powinien zostać dokładnie określony w umowie zawartej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Spłata kredytu następuje w ratach. Należy spłacić więcej niż się faktycznie pożyczyło. Różnica bierze się z tego, że do kwoty bazowej doliczane są odsetki. Bank może doliczyć także różne inne opłaty bankowe. Klient o ostatecznym koszcie kredytu musi zgodnie z przepisami prawa zostać poinformowany jeszcze przed podpisaniem umowy.
Najnowsze komentarze