Samodoskonalenie – czy szkolenia są potrzebne?

Kiedy myślisz o własnym rozwoju osobistym, powinieneś rozejrzeć się za odpowiednim szkoleniem. W zależności od tego, w jakiej dziedzinie pracujesz lub prowadzisz swoją działalność, możesz wybrać szkolenie zawodowe, którego niezbędnym elementem są egzaminy lub szkolenie z rozwoju osobistego. Sprawdź, co powinieneś wybrać i jakie umiejętności zdobędziesz, gdy zakończysz naukę!

Szkolenie z zawodu i egzaminy końcowe – usługi i rzemiosło

Jeżeli pracujesz w gastronomii, fryzjerstwie czy innych usługach, Twoją największą wartością na rynku pracy są umiejętności. To od nich zależy, jak dobrą pracę dostaniesz i na jakie zarobki możesz liczyć. Tutaj, oczywiście ważne jest wykształcenie kierunkowe, ale nie jest ono konieczne. Nie musisz mieć całego pliku dokumentów, aby stać się najlepszym szefem kuchni czy najbardziej rozchwytywaną kosmetyczką w Twoim mieście. Nie znaczy to jednak, że nie powinieneś się szkolić. Zarówno gastronomia, jak i branża beauty są zawodami, w których bardzo ważne jest śledzenie nowoczesnych, topowych trendów – nikt nie chce jeść w kółko tych samych potraw, ani nosić fryzury, która była modna dziesięć lat temu. Postaw na rozwój i stale się dokształcaj, biorąc udział w licznych szkoleniach. Jeżeli chcesz możesz też zdobyć potrzebne Ci dokumenty i świadectwa. Najpierw powinieneś zdawać egzamin czeladniczy, a później mistrzowski. Dzięki temu Twoja wiedza będzie udokumentowana – możesz, aplikując na jakieś stanowisko, pokazać przyszłemu pracodawcy swoje świadectwa.

Szkolenie z rozwoju osobistego – jakie

Dobry trener personalny lub coach mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o motywację! Gdy czujesz, że jesteś wypalony zawodowo i nie masz żadnej motywacji do pracy, być może potrzebujesz zmienić pracę, a może potrzebujesz po prostu większej zachęty! Na szkoleniu z rozwoju osobistego dowiesz się, jak zarządzać swoim czasem, jak działać skutecznie i być zdyscyplinowanym pracownikiem. Nauczysz się także ustalać ważne dla Ciebie priorytety w biznesie. Uważaj jednak, ponieważ musisz wiedzieć, że niektóre szkolenia to strata czasu. Korzystaj tylko z tych spotkań, z których jesteś w stanie coś wynieść dla siebie, a jeśli jest to niemożliwe, gdyż szkolenie naprawdę jest do niczego, wówczas przynajmniej postaraj się nawiązać jakieś korzystne znajomości biznesowe. Często zdarza się, że jesteś kierowany przez swojego pracodawcę na jakiegoś rodzaju szkolenie. Czy chcesz, czy nie, powinieneś wziąć w nim udział, a odmowa raczej nie wchodzi w grę. Jeżeli masz możliwość uczestniczenia w takim spotkaniu, postaraj się wynieść z niego jak najwięcej. Podczas prelekcji lub wykładu nie przeglądaj telefonu i nie śledź mediów społecznościowych. Twój pracodawca inwestuje w podnoszenie Twoich kwalifikacji, dlatego skorzystaj z tego! Nauka, nawet pozornie nieprzydatnych rzeczy, może się okazać dla Ciebie kluczowa, gdy będziesz mógł wykorzystać wiedzę w firmie lub dzięki nowym narzędziom, z którymi zapoznałeś się na szkoleniu, będziesz mógł szybciej i skuteczniej rozwiązać jakiś trudny problem!

 

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl