Jak płacić niższy ZUS – która działalność się opłaca?

Jeśli należysz do grona przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarcza, zapewne wiesz, jak ciężko jest utrzymać się na rynku. Jeśli czujesz się zniechęcony przez wysokie podatki, może to najwyższy czas, aby zmienić charakter swojej działalności. Sprawdź, jak płacić niższy ZUS i kiedy najlepiej jest zrezygnować z jednoosobowej działalności.

Praca na własny rachunek – dlaczego nie zawsze się opłaca?

Gdy zacząłeś prowadzić własną działalność w pojedynkę, być może Twoje dochody w pierwszych miesiącach były na naprawdę wysokim poziomie. Problem mógł się pojawić wówczas, kiedy okazało się, że nie obowiązują już Twojej firmy zwolnienia podatkowe ani, tak zwany mały ZUS. Twoja firma zaczęła przynosić straty, a Ty nie masz pomysłu na to, jak nadgonić straty. Pomyśl wtedy o zamknięciu działalności i jeżeli nadal chcesz działać w biznesie, powinieneś pomyśleć o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakładając spółkę, powinieneś mieć realnych i zaangażowanych wspólników, a nie ,, słupy “. W pojedynkę zdziałasz niewiele, a nauczką dla Ciebie niech będzie niepowodzenie w jednoosobowej działalności, gdzie miałeś za mało czasu, aby dopatrzyć wszystkiego i w dodatku musiałeś płacić wysokie podatki. Zakładając spółkę możesz wejść ze znacznie mniejszym kapitałem, wystarczy Ci kilka tysięcy złotych.

 

Będąc prezesem spółki nie odpowiadasz całym swoim majątkiem. Dodatkowo, jeśli masz rozdzielność majątkową ze współmałżonkiem, on również nie musi się obawiać utraty mienia. Nie znaczy to oczywiście, że możesz wpadać w zadłużenie i lekkomyślnie zarządzać pieniędzmi! Pamiętaj też, że nie możesz, tak jak w przypadku jednoosobowej działalności, podbierać pieniędzy z firmowego konta, traktując to konto, jako własne – w przypadku spółki takie działanie w ogóle nie wchodzi w grę, ponieważ musisz liczyć się ze wspólnikami. Jeśli robisz prywatne zakupy i chcesz zapłacić firmową kartą, w przypadku spółki to nie będzie możliwe, natychmiast będziesz wezwany do księgowego i będziesz musiał się z tego rozliczyć. Prowadząc jednoosobową działalność nie jesteś wstanie wszystkiego dopilnować. Jeśli nie chcesz rezygnować z JDG możesz założyć spółkę powiązaną z JDG lub postarać się o minimalizowanie kosztów. Wysoki podatek nie jest dla Ciebie korzystny i tak, dlatego jeśli nie powiążesz spółki z JDG, prawdopodobnie będziesz liczył same straty. Jednoosobowa działalność ma sens, kiedy pracujesz w niektórych zawodach rzemiosła lub usług i przede wszystkim stać Cię na opłacenie podatku.

Kiedy mogę nie płacić do ZUS?

ZUSu w całości nie musisz opłacać zazwyczaj tylko wtedy, gdy dopiero co otworzyłeś jednoosobową działalność i prawo zezwla na ulgi, czyli obejmuje Cię tak zwany mały ZUS. Prowadzenie działalności jest dużym obowiązkiem i wymaga od Ciebie ogromnej samodyscypliny, musisz też jak najczęściej nawiązywać współpracę – bez niej daleko nie zajdziesz i będzie Ci trudno wszystkiego dopilnować z powodu ciągłego zmęczenia i braku czasu.

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl