Kasy online – dla kogo i od kiedy?

Jeśli prowadzisz biznes, a w szczególności jesteś sprzedawcą, zapewne wiesz, że ciąży na Tobie obowiązek rejestrowania sprzedaży. Korzystasz z urządzeń rejestrujących i prowadzisz ewidencję sprzedaży. Wraz z 2021 rokiem, tradycyjne kasy fiskalne będą musiały być zamienione na kasy online. Z czym wiąże się wprowadzenie kas online i czy można liczyć na jakieś ulgi na zakup niezbędnych urządzeń? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego o kasach fiskalnych!

Drukarki fiskalne i kasy w nowej odsłonie – dlaczego musisz mieć kasę online

Gdy do tej pory korzystałeś z tradycyjnych drukarek i kas, paragon był drukowany w formie papierowej. Po tym, jak zostaną wprowadzone kasy online nie będziesz musiał już drukować paragonu, co nie oznacza oczywiście, że ewidencja nie będzie konieczna! Twój klient ma możliwość otrzymania swojego paragonu za zakupy w Twoim sklepie w formie elektronicznej. Paragon dostanie na wskazany numer telefonu lub jeśli wyrazi zgodę, na adres e-mail. Zarówno kasy fiskalne, jak i drukarka muszą być kompatybilne. Klienci, którzy preferują płatności kartą, będą mieli w dalszym ciągu mieli możliwość dokonania płatności – terminale płatnicze będą drukowały potwierdzenia sprzedaży w dalszym ciągu. Zapewne spotkałeś się z tym, że w chwili obecnej wielu Twoich klientów rezygnuje z potwierdzenia drukowanego z terminalu, dotyczy to zazwyczaj małych kwot.

Ulgi na zakup drukarek – gdzie szukać dotacji

Dla każdego przedsiębiorcy, który ma obowiązek rejestrowania sprzedaży, państwo przewidziało ulgi na zakup urządzeń online, przeznaczonych do ewidencjonowania. Miejscem, do którego należy złożyć wniosek jest urząd skarbowy. Do podania musisz dołączyć dowód zakupu drukarki i kasy fiskalnej. Jeśli Twoja firma korzysta z kilku kas, wówczas na każdą z nich przysługuje Ci ulga, pod warunkiem oczywiście, że masz na każde urządzenie dowód zakupu. Dowód zakupu, o którym mowa, powinien zawierać takie dane, jak nazwa i NIP Twojej firmy oraz kwotę, którą zapłaciłeś za urządzenia.
Korzyści z wprowadzenia kas online
Niewątpliwą korzyścią ze stosowania takiej elektronicznej ewidencji jest oszczędność materiałów. Nie musisz martwić się o papier do drukarek. Twój klient ma stały dostęp do swoich paragonów, bez problemu złoży reklamację, czy zwróci towar. Ponadto, archiwizacja również ulegnie znacznemu uproszczeniu. Do tej pory miałeś obowiązek przetrzymywania rolek przez jakiś czas – proceder ten jest ściśle określony przez urząd skarbowy. Po wprowadzeniu kas online, swoją archiwalną ewidencję będziesz trzymał na zabezpieczonych plikach. Dla tych klientów, którzy płacą przy pomocy blik nic się nie zmienia. Wprowadzenie kas online ma zapobiegać lukom podatkowym i oszustwom. Urząd skarbowy będzie miła łatwiejszy dostęp do Twojej ewidencji, a kontrole, które do tej pory trwały dosyć długo i były uciążliwe dla obu stron, będą odbywały się teraz szybciej i sprawniej. Pamiętaj też o ulgach, które Ci przysługują – dzięki nim oszczędzisz nawet 90% na zakupie urządzeń.

 

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl