Każdy, kto choć raz w życiu stanął przed koniecznością podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości doskonale wie, z jak ogromnym wydatkiem się to wiąże. Jedynie nieliczną garstkę osób stać na to, aby taki zakup w całości sfinansować z posiadanych oszczędności, zwłaszcza że ceny nieruchomości nieustannie szybują w górę. Efekt tego jest taki, że coraz więcej osób dopiero w okolicy czterdziestki decyduje się na kupno mieszkania. Wcześniej ich po prostu na to nie stać, a wymogi dotyczące udzielania kredytu hipotecznego przez banki są tak mocno wyśrubowane, że mało kto jest w stanie spełnić te oczekiwania.
Rodzaje kredytu hipotecznego
Na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że kredyt hipoteczny, to kredyt celowy. Jest on udzielany na konkretny cel, jakim jest zakup nieruchomości. Oznacza to, że pieniędzy z tego konkretnego zobowiązania finansowego nie można przeznaczyć na dowolny cel, a jedynie na zakup nieruchomości. Taki zakup musi być poświadczony odpowiednimi dokumentami, w przeciwnym razie bank może cofnąć zgodę na udzielenie kredytu hipotecznego. Kredyt na zakup mieszkania można podzielić na kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego oraz kredyt hipoteczny z wkładem własnym. Chodzi o to, że zaciągając kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego zakup nieruchomości w całości finansowany jest ze środków pozyskanych z kredytu. W przypadku kredytu mieszkaniowego z wkładem własnym, część pieniędzy na zakup mieszkania pochodzi z oszczędności osoby składającej wniosek, a pozostałą różnicę uzupełnia bank. Posiadając wkład własny o wiele prościej jest otrzymać zgodę na udzielenie kredytu hipotecznego, niż w sytuacji w której się nie posiada takiego zabezpieczenia finansowego.
Jak można spłacać kredyt hipoteczny?
Kredyty – niezależnie od tego czy hipoteczne czy też może konsumenckie – mają jedną wspólną cechę, otóż trzeba je spłacić i to najlepiej trzymając się wyznaczonych w umowie kredytowej terminów. Przekroczenie któregoś z wyznaczonych terminów skutkować będzie nałożeniem na konsumenta dodatkowych kar finansowych, które mogą okazać się bardzo dotkliwe. W przypadku gdy mowa o kredycie mieszkaniowym, to rata kredytu hipotecznego może być naliczana w dwojaki sposób. Po pierwsze, spłata całego kredytu może zostać rozdzielona na kilkanaście bądź kilkadziesiąt rat tej samej wysokości. Inny możliwy sposób to raty malejące – w pierwszym okresie spłaty kredytu raty są wyższe, a im bliżej końca spłaty, tym są one mniejsze. Warto przemyśleć, który rodzaj spłaty będzie korzystniejszy.
Najnowsze komentarze