Jak kupować żywność w przemyślany sposób?

Jednym z nas zakupy spożywcze sprawiają przyjemność, a innym niekoniecznie. Bez względu jednak na to jak bardzo interesuje nas robienie zakupów, warto nauczyć się je robić z przysłowiową głową. Unikniemy w ten sposób nadmiernego marnowania żywności.

Przygotuj listę zakupów.

Nie da się ukryć, że szanse na rozsądne zakupy znacząco zwiększa sporządzenie listy z produktami, które chcemy zakupić. Zanim sporządzimy listę zakupów, niezbędne jest sprawdzenie tego co akurat mamy w swojej lodówce czy spiżarni. Dzięki temu będziemy wiedzieli, których produktów nam brakuje, a których mamy w nadmiarze. Listę warto sporządzić w czytelny sposób. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam z niej skorzystać. Niezmiernie ważne jest także to, aby podzielić listę na sekcje. Możemy zatytułować je na przykład w następujący sposób: “nabiał”, “owoce i warzywa” czy “produkty mączne”. Dzięki temu podczas robienia zakupów nie będziemy musieli błąkać się po kilku działach, ale po kolei odwiedzimy każdy z nich. Nie sposób również nie spostrzec, że lista zakupów jest znacznie przyjemniejsza dla oka, jeśli utrzymana jest w wyrazistej kolorystyce. Dobrym pomysłem jest używanie kolorowych mazaków i długopisów. Warto zabrać ze sobą również długopis. Dzięki temu będziemy mogli podczas robienia zakupów wykreślać z listy poszczególne pozycje. Takie działanie pomoże nam przede wszystkim w uniknięciu chaosu. Pod koniec zakupów, gdy już wszystkie artykuły z listy są wykreślone, upewnijmy się czy aby na pewno znajdują się one w naszym koszyku.

Unikaj kupowania produktów, których nie potrzebujesz.

Odwiedzając sklep musimy przygotować się na to, że bardzo będą nas kusiły poszczególne oferty. Warto jednak za wszelką cenę unikać kupowania produktów, na których nam nie zależy. Innymi słowy, nie kupujmy produktów niepotrzebnych, które nie znajdują się na liście zakupów. Sklepy spożywcze kuszą nas codziennie rozmaitymi promocjami, a bardzo duża ich ilość może wydać nam się interesująca. Warto jednak pamiętać o tym, że nie warto korzystać z promocji, na artykuły których mamy w nadmiarze. Jeśli mamy całą półkę wypełnioną jogurtami, nie są nam potrzebne kolejne jogurty. Nie ulegajmy również promocjom na produkty, którym kończy się termin przydatności do spożycia. Istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo tego, że nie uda nam się zjeść ich przed upływem wskazanego na opakowaniu terminu. Oczywiście nie ma nic złego w kupowaniu artykułów promocyjnych, jeżeli faktycznie ich potrzebujemy.

 

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl