Instalacja fotowoltaiczna – czy to się opłaca?

Urządzenia, które mogą pracować niezależnie od dużych dostawców i zaopatrywać gospodarstwa domowe w prąd i ciepło są obecnie rozwiązaniem, po które sięga mnóstwo osób. Czym charakteryzuje się dobra fotowoltaika, ile kosztuje i gdzie szukać dofinansowania, a także, czy rzeczywiście pozwala na oszczędności?

Panele fotowoltaiczne – sposób montażu i charakterystyka urządzenia

Instalację fotowoltaiczną możesz umieścić zarówno na gruncie, jak i na dachu budynku. Jeśli chcesz zamontować fotowoltaikę na gruncie, musi on spełniać odpowiednie standardy. Dowiedz się przede wszystkim, czy wokół Twojej konstrukcji nie powstaną w najbliższym czasie budynki, który sprawią, że dostęp do światła słonecznego będzie utrudniony. Możesz w gminie poprosić o pokazanie Ci planów zagospodarowania przestrzennego na następne lata. Instalacja na gruncie wymaga też dobrego podłoża. Oczywiście nie poleca się montowania konstrukcji na podmokłym i bagnistym gruncie. Poza tym, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jeśli instalacja ma powstać przy domu, zapewne grunt będzie nadawał się do tego, aby ustawić urządzenie. Fotowoltaika na dachu również jest bardzo popularna. Zazwyczaj wybieramy stronę, która jest wystawiona na ekspozycję słoneczną przez znaczną część dnia. Ogniwa są przystosowane też do tego, aby czerpać energię słoneczną podczas bardziej pochmurnych dni, czy w zimie, kiedy słońca jest mniej. Jeśli masz wątpliwości, wiedz, że w ciepłych krajach stosuje się inne ogniwa niż w Polsce, ponieważ ich rodzaj zależy od warunków położenia geograficznego. I tak, w Hiszpanii instalacja ma nieco inne parametry od tej w Polsce.

Gdzie szukać dofinansowania? – czy fotowoltaika musi być droga?

Zapewne od razu, gdy zapoznasz się z kosztami założenia instalacji, czy to na gruncie, czy na dachu, możesz się przerazić widząc spora kwotę. Po dofinansowanie możesz udać się do gminy, która prawdopodobnie dysponuje środkami z Unii Europejskiej na innowacje technologiczne w zakresie ochrony środowiska i działań proekologicznych. Wówczas może się okazać, że cała operacja montażu, a przede wszystkim zakup paneli nie będzie już dla Ciebie tak dużym kosztem. Miej również na uwadze to, że panele fotowoltaiczne uniezależniają Cię od dostawców – kiedy sieć będzie uszkodzona, Ty najprawdopodobniej będziesz mógł korzystać ze swojego alternatywnego źródła. Koszty zwrócą Ci się już po kilku miesiącach. Zauważysz znaczne obniżenie rachunków, a co za tym idzie, poprawisz swój domowy budżet. Bardzo dobrym pomysłem jest również zainstalowanie przydomowej turbiny – na taki rodzaj urządzenia również dostaniesz bezzwrotną dotację. Dzięki takim działaniom nie tylko oszczędzisz co miesiąc na rachunkach, ale Twoje działanie będzie miało także korzystny wpływ na środowisko naturalne. Zarówno turbina, jak i panele nie wymagają od Ciebie tego, abyś stale doglądał pracy tych instalacji. Czasowe przeglądy nie są częste, ponieważ ogniwa fotowoltaiczne i turbina bardzo rzadko się psują.

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl