Jak wygląda rekrutacja online?

W dzisiejszych czasach, w dobie pandemii Firmy decydują się coraz częściej na pracę zdalną w domu. To jest dobre rozwiązanie, szczególnie dla pracowników. Nie muszą wychodzić z domu, nie tracą czasu na dojazdy. Jednak jak wygląda rekrutacja podczas pandemii? To w sumie w dużej mierze zależy od Przedsiębiorstwa. Niektórzy nadal preferują rekrutacje, które odbywają się w siedzibie Firmy. Jednak są takie, które decydują się na przeprowadzenie jej przez Internet. Jak zatem wygląda rekrutacja online? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak ona wygląda.

Jak wygląda rekrutacja online?

Zadajmy sobie pytanie, czy taka rekrutacja w ogóle działa? Czy jest sens prowadzić ją w takiej formie? Czy jest skuteczna? Na wszystkie te pytania można odpowiedzieć twierdząco. To jak ta rekrutacja będzie wyglądała, zależy tylko i wyłącznie od osoby rekrutującej. Jak ona wygląda? Na pewno osoby, które aplikują na stanowisko w naszej Firmie robi to przez Internet. Dokładniej robi to poprzez uzupełnienie formularza online. Pierwszy kontakt z kandydatem odbywa się przeważnie poprzez mailu lub telefonicznie. Następnie Firmy decydują się na wysłanie zadania rekrutacyjnego na maila. Trzeba je rozwiązać w domu. Gotowe rozwiązanie odsyłamy także na maila. Warto dodać, iż nie na każde stanowisko potrzebne jest zadanie próbne. Następnym etapem jest oczywiście spotkanie z kandydatem. Jak to zrobić jeśli nie możemy zrobić to stacjonarnie w siedzibie Firmy? Możemy zrobić to online. Tylko pytanie w jaki sposób? Często Firmy korzystają z aplikacji zoom albo też google meet. Nie tylko stacjonarnie jesteśmy w stanie sprawdzić kompetencje i umiejętności kandydata. Można to sprawdzić także podczas rozmowy na kamerce przez google meet lub skype. W niektórych ofertach Pracodawca pyta kandydata w jakiej formie chce mieć rozmowę: czy w firmie, online przez kamerkę czy też przez telefon. Jakie korzyści jeszcze możemy poznać w rekrutacji online? Otóż zaliczyć do niej możemy między innymi:

  • Rozmowa z kandydatem w każdym miejscu, w dowolnej lokalizacji – Chodzi tutaj o to, iż możemy rozmawiać z kandydatem w każdym miejscu, czy to z samochodu, biura czy z prywatnego domu.
  • Oszczędność czasu- Kandydat nie traci czasu na dojazd do Firmy, szczególnie gdy znajduje się poza miejscem naszego zamieszkania.
  • Elastyczność – Rozmowa online może odbyć się o dowolnej godzinie, dlatego jesteśmy w stanie dopasować się do kandydata.
  • Więcej czasu dla rekrutera – Osoba, która będzie przeprowadzała rozmowę ma więcej czasu na przygotowanie się do takiej rozmowy.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż rekrutacja odbywająca się przez Internet w ogóle nie musi różnić się od tej przeprowadzanej stacjonarnie. Możemy po kolei robić wszystkie etapy. To tylko zależy od nas.

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl