Trawokulki – cenny dodatek żywieniowy

Każdy hodowca koni wie, że najlepszą paszą dla zwierząt jest dobrej jakości siano, ale na rynku dostępnych jest też wiele produktów, które mogą pomóc, gdy dostępność tego siana jest ograniczona. Jednym z takich popularnych produktów są trawokulki, które szczególnie chętnie wybierane są w okresie jesienno-zimowym. Jest to doskonałe uzupełnienie końskiej diety, a w niektórych przypadkach może nawet stanowić jej bazę.

Czym są trawokulki? Podstawowe informacje.

Wiosną i latem o wiele łatwiej jest zapewnić koniom świeżą, dobrej jakości paszę treściwą i objętościową. Kiedy jednak pastwiska przestają być tak przyjaznym dla zwierząt miejscem, warto pomyśleć o uzupełnieniu diety trawokulkami. Jest to pełnowartościowy granulat z traw, który najlepiej sprawdzi się jeśli zwierzę karmione jest słabej jakości ziarnem lub słabo przybiera na masie. Siano granulowane ma dużą zawartość włókna, dzięki czemu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i trawiennego zwierząt i sprawia, że koń czy kuc musi dokładnie przeżuwać paszę. Zwierzęta spożywające paszę bogatą we włókno są mniej narażone na kolki, rzadziej też cierpią na niestrawność. Dodatkowo energia pochodząca z trawokulek uwalnia się powoli, dzięki czemu nie pojawia się okresowa nadpobudliwość zwierząt, tylko normalna aktywność cały dzień.

Dieta z dodatkiem trawokulek

Granulat z traw sprawdzi się w przypadku koni bardzo szybko spożywających paszę, ale też starszych, które mają problem z przeżuwaniem. Dużą zaletą tego produktu jest fakt, że trawokulki można podawać na mokro, więc zwierzę nie ma z nim takiego problemu jak z sianem czy ziarnem. Mokry granulat to też idealne rozwiązanie dla zwierząt z chorobami układu oddechowego ze względu na brak pylenia, a także sprawdzona droga podawania potrzebnych leków.

Jak zacząć?

Jak w przypadku każdego innego produktu żywieniowego, tak w przypadku trawokulek, ich wprowadzenie do diety powinno być poprzedzone dokładnym przeanalizowaniem potrzeb zwierzęcia (najlepiej z pomocą doradcy żywieniowego), ale też musi nastąpić stopniowo. Zaczynając od niewielkich dawek, można powoli przejść do ilości rekomendowanej. Zazwyczaj uznaje się, że, jako dodatek do paszy, granulat z traw stosuje się w ilości 1-2 kg dziennie, a jako zastępstwo siana ok. 1,5 kg na każde 100 kg masy ciała zwierzęcia.

Hodowcy i właściciele koni coraz chętniej zwracają uwagę na możliwości, jakie dają nowoczesne granulaty z traw. To alternatywa, która jest dostępna cały rok, szczególnie dedykowana dla zwierząt starszych, chorych czy z tendencją do alergii. Ten rodzaj paszy pozytywnie wpływa na trawienie i sprawdzi się w żywieniu koni sportowych, rekreacyjnych czy hodowlanych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie trawokulek jako dodatek żywieniowy, jednak w niektórych przypadkach może to być również jej dobra podstawa. Wybierając rodzaj trawokulek, warto zwrócić uwagę na ich skład, pochodzenie i doświadczenie producenta. Dobrej jakości produkt zawiera wiele rodzajów traw i ziół, jest suszony w odpowiednich warunkach, by zapobiec fermentacji i rozwojowi pleśni, a także nie kruszy się nadmiernie.

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl