Asertywność w pracy to postawa, która znacznie ułatwia sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni powiedzieć „nie”. A takie momenty czasem się zdarzają. Zastanawiasz się, jak dochodzić swoich racji? Z klasą, uśmiechem i przekonaniem – tak robi osoba asertywna w pracy.
Asertywność jako postawa – na czym polega?
Osoba asertywna wie, jak egzekwować swoje prawa oraz komunikować potrzeby. To oznacza umiejętność skutecznego i stosownego przekazywania negatywnej informacji zwrotnej, czyli najczęściej odmowy. Jest to niezwykle ważne, bo odmawiając wykonania jakiegoś zadania, możesz postawić siebie w niekorzystnym świetle. By tego uniknąć, uargumentuj swoją postawę w sposób jasny i przyjazny. Zaproponuj kompromis i wyznacz granice. Rób to z przekonaniem, ale pamiętaj o szacunku do rozmówcy.
Jak powiedzieć szefowi „nie”? Porady
Jeśli nie prowadzisz jednoosobowej działalności gospodarczej lub nie jesteś prezesem zarządu, to prawdopodobnie masz nad sobą kogoś, kto nadzoruje twoją pracę. Co w sytuacji, kiedy z uzasadnionych powodów nie chcesz lub nie możesz wykonać polecenia swojego managera? Do tego potrzebna będzie ci wcześniej wspomniana asertywność. W pracy z osobami na wyższych stanowiskach to nieocenione narzędzie.
Zależy ci na przesunięciu nierealnego deadline’u? Szczerze zakomunikuj, że potrzebujesz więcej czasu i powiedz, z czego to wynika. Dzięki temu twoja odmowa zostanie potraktowana poważnie – przełożony uzna, że potrafisz realnie oceniać możliwości i chcesz każdą czynność wykonać należycie.
Asertywność a emocje
Pogódź się z faktem, że twoja odmowa wywoła w szefie jakąś reakcję i… spraw, by cała sytuacja była pozytywna. Jak? Mów kulturalnie, merytorycznie. Mów też o swoich uczuciach, wątpliwościach i obawach – to pozwoli przełożonemu zrozumieć twój tok rozumowania. Trzymaj nerwy na wodzy, by cała rozmowa miała charakter feedbacku. Dzięki temu postawisz na swoim i uzyskasz wsparcie, którego potrzebujesz.
Gdy poczujesz, że musisz odmówić swojemu szefowi – zrób to, ale w taki sposób, żeby nie poczuł się zlekceważony lub postawiony w trudnej sytuacji. Troszcząc się o własny interes, nie zapominaj o emocjach i potrzebach drugiej strony. W atmosferze szacunku każda wymiana zdań może przynieść coś dobrego.
Najnowsze komentarze