Produkcja gumowych wyrobów formowych

Różnorodność wyrobów gumowych jest widoczna wszędzie. Nie tylko uszczelki czy elementy wykorzystywane w maszynach, również w zabawkach czy urządzeniach stosowanych w domach można ich zobaczyć coraz więcej. Niektóre tego typu produkty są wykonywane tak, że są w pełni samodzielnymi produktami. Ze względu na ogromne na nie zapotrzebowanie, stosowane są specjalne techniki ich produkcji, polegające na formowaniu oczekiwanych kształtów przy wykorzystaniu specjalnie wykonanych form, co znacząco przyspiesza cały proces.

Wyroby formowe i ich produkcja – główne informacje

Do realizacji wyrobów formowych wykorzystuje się wcześniej zaprojektowane formy. Muszą one spełniać określone wymagania, na przykład być wykonane z odpowiednich materiałów. Niezwykle dużą część takich wyrobów stanowią wyroby z gumy, które dzięki takiej metodzie ich wykonania są stosunkowo tanie. Zaliczają się do nich takie jak na przykład różnorodne uszczelki czy elementy składowe większych konstrukcji. dzięki formie uzyskują one nie tylko odpowiedni kształt, ale również pożądaną grubość czy podobne parametry. Przed ich wykonaniem sporządza się dokładną dokumentację techniczną, która pozwala nie tylko na stworzenie odpowiednich form, ale również produktów finalnych, czyli wyrobów gumowych. Dokumentacja techniczna zawiera również szczegółowe określenie mieszanek, które mają być wykorzystywane do produkcji konkretnych elementów. Często zdarza się również, że te same elementy wykonuje się z różnych mieszanek, aby dzięki temu uzyskać gotowe produkty o odmiennych właściwościach.

Techniczna realizacja

W procesie wyrobów gumowych z wykorzystaniem form bardzo ważne jest, aby stosować do tego odpowiednie maszyny. Prasy hydrauliczne i wtryskarki o właściwej mocy to jedne z tych, które wykorzystywane są w procesie produkcji. Pozwalają na uzyskanie pożądanych cech produktów. Oczywiście muszą być one jeszcze dodatkowo poddane obróbce końcowej. Po wyjęciu z form mogą bowiem  posiadać miejsca z nadmiarem gumy, którą należy usunąć. Jedną z ważniejszych kwestii podczas wykonywania takich produktów jest przede wszystkim dbanie o ich odpowiednie parametry końcowe. Jakiekolwiek uszkodzenia czy braki w produktach sprawiają, że nie nadają się one do użytku. Często bowiem takie jak uszczelki stosowane są w urządzeniach, gdzie działają na nie bardzo duże siły. Jeśli będą uszkodzone, wówczas w bardzo krótkim czasie ulegną uszkodzeniu, co często prowadzić może również do awarii całej maszyny.

Cena produkcji to jeden z głównych czynników wykorzystywania form do tworzenia takich elementów. Jest ona dość niska, co przekłada się bezpośrednio na cenę gotowych wyrobów. W przypadku niektórych, powszechnie stosowanych elementów ich produkcja sięga nawet milinów sztuk dziennie. Coraz bardziej nowoczesne metody powodują, że obecnie uzyskuje się znacznie mniejszy odsetek uszkodzonych i nie nadających się do użytku elementów, co z pewnością jest korzystne dla produkujących je firm.

 

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl