Co musisz wiedzieć, podejmując współpracę z księgową?

Prowadzenie księgowości w firmie bez wsparcia profesjonalisty to wyzwanie, któremu trudno sprostać samodzielnie. Jeśli właśnie zaczynasz rozwijać swój biznes, zastanów się na wyborem księgowej, która przejmie za Ciebie prowadzenie rachunków Twojej nowej firmy. Co musisz wiedzieć, podejmując współpracę z księgową?

Dlaczego warto nawiązać współpracę z księgową?

Obsługa księgowa, prowadzona przez osobę na etacie lub podmiot zewnętrzny, to niezbędny element funkcjonowania każdej działalności gospodarczej. Prowadząc firmę, musisz skupić się nad zarządzaniem przedsiębiorstwem, opracowaniem strategii rozwoju biznesu. Skomplikowane procedury i formalności związane z prowadzeniem księgowości powierz księgowej, która da Ci możliwość skoncentrowania się na wyznaczonych celach biznesu. Współpraca z księgową pozwoli Ci uniknąć błędów związanych z brakiem znajomości przepisów i zasad rachunkowości, uchroni Cię przed odpowiedzialnością finansową i karną.

Co wpływa na koszt prowadzenia księgowości?

Koszt obsługi uzależniony jest od rodzaju świadczeń, które wchodzą w zakres obowiązków księgowej. Bezpośredni wpływ na rodzaj powierzonych obowiązków ma struktura Twojej firmy, sposób dokonywania rozliczeń. Ile kosztuje księgowość, dowiesz się, czytając trivo.pl, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji dotyczących dokładnych kosztów obsługi księgowej.

Na koszt współpracy z księgową przekłada się to, czy prowadzisz pełną, czy uproszczoną księgowość. O cenie decyduje to, czy prowadzisz firmę jedynie na terenie Polski, czy również poza granicami kraju. Nie bez znaczenia jest również liczba pracowników, których zatrudniasz, ilość dokumentacji, dowodów księgowych w skali miesiąca. Na to ile, będziesz musiał zapłacić księgowej, wpływa też lokalizacja Twojej firmy, w rozległych aglomeracjach ceny kształtują się na wyższym poziomie niż małych miejscowościach.

Jak dobrze wybrać księgową?

Wybór kompetentnej, odpowiedzialnej i rzetelnej księgowej przekłada się na bezpieczeństwo Twojego biznesu. Dlatego poszukiwania właściwej osoby rozpocznij od zdobywania informacji wśród przedsiębiorców, którzy już korzystają z tego rodzaju usług. Pozytywne opinie i rekomendacje innych dają dużą gwarancję sukcesu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że nawiązując współpracę z poleconą księgową, wyjdziesz bez szwanku podczas urzędniczych kontroli, sprawy finansowe Twojej firmy będą prowadzone bez zarzutu. Zwróć koniecznie uwagę na doświadczenie i kwalifikacje księgowej, sprawdź, czy posiada odpowiednie certyfikaty i uprawnienia.

Na czym polega współpraca z księgową?

Zakres obowiązków, które należy powierzyć księgowej, uzależniony jest od indywidualnych potrzeb prowadzonego biznesu. Już na starcie księgowa pomoże Ci wybrać strukturę działalności, dobierze do niej odpowiednią formę opodatkowania. Przejmie obowiązek prowadzenia dokumentacji, zajmie się rozliczeniami z fiskusem, właściwie wypełni deklaracje podatkowe. Jeżeli zdecydujesz się na opcję outsourcingu kadrowo-płacowego, księgowa poprowadzi za Ciebie sprawy pracownicze.

 

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl