Trzy proste kroki do zbadania rynku przed startem własnej działalności

Rozpoczynając nowy biznes, jako młody przedsiębiorca, nie zawsze będziesz w stanie samodzielnie ocenić cały potencjał rynku, na który wchodzisz. Dlatego tak ważnym jest, aby zbadać rynek, na którym będziesz operować nim w ogóle zaczniesz swoją działalność. Jak to zrobić?

Jak zbadać rynek?

Polecam metodę kilku prostych kroków, które przedstawię poniżej. Przejdź przez nie, a korzyści z badań rynkowych naprawdę Cię zaskoczą.

Krok pierwszy to ceny. Znajdź najbardziej konkurencyjne firmy do tej, którą planujesz otworzyć i sprawdź ich ceny. Spisz wszystko i później na spokojnie porównaj. Spróbuj ocenić czym wyróżniają się firmy oferujące wyższe ceny i co robią te z niższymi, aby móc być konkurencyjnym cenowo.

Krok drugi, czyli wielkość sprzedaży. Jest to niezwykle prosta metoda polecana głównie sklep om czy firmom produktowym w sektorze B2C. Pójdź do swoich największych konkurentów pod koniec dnia, tuż przed zamknięciem i kup od nich dowolny mały, tani produkt. Robisz to po to, aby dostać paragon i zobaczyć na nim, jaki ma numer. W ten sposób będziesz wiedzieć ile paragonów Twój konkurent wystawił przez cały dzień. Jeśli wykorzystasz tę taktykę przez kilka dni lub cały tydzień – wtedy będziesz dysponować naprawdę ciekawymi danymi z Twojego rynku.

Krok trzeci polega na obserwacji. Wybierz firmę, którą chcesz obserwować i spędź tam niemalże cały dzień. Jest to metoda polecana zwłaszcza restauratorom. Obserwuj gości, na co zwracają uwagę, jak reagują na to miejsce. Zwracaj też uwagę na personel i wszystko dokładnie zanotuj.

Niwelowanie ryzyka dzięki badaniu rynku

Pewnie już sam widzisz, że korzyści z badań rynkowych mogą być naprawdę duże. Osobiście bardzo polecam te proste kroki, ale oczywiście nie musisz się do nich ograniczać! Na pewno jeśli się przez chwilę zastanowisz, to wymyślisz jeszcze więcej sposobów na zbadanie dokładnie tego rynku, na który planujesz wejść. Nie pozostaje mi nic innego jak trzymać za Ciebie kciuki i życzyć powodzenia z rozwojem własnej firmy, co zawsze (bez względu na okoliczności) jest sporym wyzwaniem.

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl