Leasing – kiedy jest opłacalny?

Niemal każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność, w której niezbędne są auta, zastanawia się nad leasingiem. Wynajem samochodów pozwala niekiedy na rozwój firmy i może w znaczący sposób pomóc. Sprawdź z czym wiąże się leasing i na co powinieneś uważać, kiedy decydujesz się na taką formę wspomagania Twojego przedsiębiorstwa.

Co to jest leasing i czy możliwe jest wynajęcie kilku samochodów?

Leasingowanie polega na zasadach, które ściśle określa umowa pomiędzy wypożyczającym, a leasingodawcą. Wynajem samochodów jest swego rodzaju kredytem. Za możliwość korzystania z auta, zobowiązujesz się do płacenia comiesięcznych rat. Samochód, za który płacisz raty może nigdy nie być Twoją własnością, ale w niektórych przypadkach ( jeśli umowa ma taki zapis ) jest możliwe odkupienie auta za niewielką ceną, jednak dopiero po zakończeniu okresu leasingowania. Gdy prowadzisz biznes, który zakłada korzystanie z dużej liczby aut, leasingowanie może być niezwykle korzystne dla Twojej firmy. Masz do dyspozycji nowe samochody i możesz je zamieniać na coraz to lepsze modele. Nie musisz się również martwić o serwisowanie, ponieważ firma leasingowa zajmuje się tym. Zanim jednak zaczniesz wypożyczać auta na zasadzie kredytu, zastanów się, czy jest to dla Ciebie opłacalne. Leasing kilku samochodów dostawczych, czy też innych, może okazać się dla Twojego biznesu zbyt dużym obciążeniem. Bardzo wielu przedsiębiorców woli jednak kupować auta używane za gotówkę, nie posiłkując się nawet kredytem. To bardzo rozsądne posunięcie i jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu firmy, możesz nieraz na leasingu stracić.

Gdzie szukać najlepszych firm leasingowych? Finansowanie leasingu:

Kiedy zdecydowałeś już, że wynajem jest dla Twojego przedsiębiorstwa niezbędny, musisz prawdopodobnie skontaktować się ze swoim bankiem. Bank, który zna historię kredytową Twojej firmy, udzieli Ci niezbędnych rat, do tego, abyś mógł korzystać z wypożyczonego auta lub floty, jeśli takiej potrzebujesz. Aut szukaj w najlepszych firmach leasingowych i nie decyduj się na nic pod wpływem emocji. Porównaj oferty i dokładnie przemyśl jakich samochodów lub jakiego auta potrzebujesz. Czasem małe różnice w wyposażeniu wpływają na cenę. Zdecyduj bez jakich udogodnień możesz się obyć, a jakie są absolutną koniecznością.
Leasing konsumencki – czy warto wypożyczać na kredyt?
Jeżeli Cię nie stać na auto, to go po prostu nie kupuj. Ta prosta zasada jest najlepszą radą, jaką powinieneś wziąć sobie do serca. Mimo presji posiadania własnych czterech kółek, pamiętaj, że comiesięczne raty mogą zrujnować Twoją kieszeń. Wchodzenie w pętlę zadłużenia zawsze odbywa się stopniowo – i nawet nie zorientujesz się kiedy musisz płacić co miesiąc kilkaset złotych. Dlatego, gdy nie masz pieniędzy na samochód, poszukaj dodatkowego zajęcia, które pozwoli Ci odłożyć potrzebną sumę na nowe lub używane auto. Gdy oddajesz leasingowane auto, musisz też prawdopodobnie płacić za zniszczenia, które powstały podczas użytkowania przez Ciebie samochodu.

 

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl