Wydawać by się mogło, że osoby, które za wszelką cenę chcą uniknąć konfrontacji w miejscu pracy, będą postrzegane jako godne zaufania, sympatyczne i rozważne. Takie podejście zazwyczaj jednak stawia spolegliwą osobę na przegranej pozycji. Unikanie konfliktów w pracy może mieć szereg niepożądanych efektów dla unikającego. Nadmierna ugodowość w pracy może pozbawić nas szansy na awans, podwyżkę lub stworzyć pole do popisu dla naszych zawodowych przeciwników i osób nieprzychylnie nastawionych do nas samych.
Jeśli zależy nam, aby inni liczyli się z naszym zdaniem, a także, aby nie było sytuacji, w której ktoś nas celowo wykorzystuje, powinniśmy nauczyć się wyrażać własne zdanie. Mimo, iż unikanie konfliktów w pracy wydaje się najprostszą drogą, warto zawsze powiedzieć, co się ma na myśli.
Gdy zastanawiamy się jak kariera a ugodowość wiążą się ze sobą, musimy mieć na uwadze, że osoby zajmujące wysokie stanowiska potrafią skutecznie oponować, negocjować oraz mają szereg argumentów, dzięki którym ich tezy są bardziej wiarygodne. Takie osoby nie są postrzegane jako ugodowe, ale nie ma w tym negatywnego wydźwięku, z jakim kojarzy się większości określenie- nieugodowy. Dobrzy przywódcy nie przytakują we wszystkim, tylko po to, by uniknąć konfrontacji za cenę świętego spokoju.
Zbyt duża ugodowość w pracy prowadzić może do rozgoryczenia, chęci zemsty oraz wycofania. Stąd już tylko krok dzieli nas od zjawiska, jakim jest wypalenie zawodowe, poczucie bezcelowości i co za tym idzie, niechęć do wykonywania obowiązków lub zaniedbanie tychże obowiązków.
Unikanie konfliktów w pracy ma katastrofalne skutki dla ugodowej osoby, ale jednocześnie też źle wpływa na wydajność firmy. Niewypowiedziane pomysły, czy sposoby rozwiązywania problemów, które nie miały szansy ujrzeć światła dziennego, mogą przyczyniać się do tego, że firma podąża wciąż tą samą utartą ścieżką, realizując w kółko te same rozwiązania.
Mając na uwadze, to jak kariera a ugodowość są ze sobą ściśle powiązane, musimy też pamiętać, że brak ugodowości, niekoniecznie oznacza osobę skonfliktowaną z otoczeniem w negatywny sposób. Lider nie może raz po raz wchodzić w jałowe kłótnie. Przemyślane argumenty, własne tezy poparte doświadczeniem i obserwacją oraz przede wszystkim umiejętność negocjacji, sprawią, że będziemy postrzegani jako kompetentni, szczerzy i inteligentni.
Badania przeprowadzone w Kanadzie przez psycholog a klinicznego J.B. Petersona mówią, o tym, że jeśli firma chce w produktywny sposób wykorzystać pracownika, to w tym celu zatrudnia kobiety w średnim wieku. Ich nadzwyczajna ugodowość w pracy sprawia, że będą one ciężko i sumiennie pracować, nie przypisując sobie przy tym żadnych zasług.
Takie podejście nie jest złe, jeżeli priorytetem pracownika jest spokojna i niewymagająca zaangażowania emocjonalnego praca. W momencie, gdy zależy nam na karierze i wspinaniu się po szczeblach w hierarchii, musimy porzucić ugodowość na rzecz wzięcia odpowiedzialności i artykułowania własnych pomysłów.
Na sukces w miejscu pracy składa się wiele czynników. Osobowość i cechy charakteru są kluczowe w osiąganiu wyników, często bardziej niż doświadczenie. Pod uwagę bierze się nie tylko unikanie konfliktów w pracy, ale też na przykład sumienność, ekstrawertyzm czy neurotyczność. Osoba mało ugodowa, a do tego sumienna i ekstrawertyczna ma doskonałe cechy warunkujące jej pozycję lidera.
Warto mieć na uwadze, że kariera a ugodowość mogą wzajemnie się wykluczać w dosłownym znaczeniu tych dwóch pojęć, dlatego po ustaleniu priorytetów, jakimi będziemy się kierować w firmie, powinniśmy świadomie wybrać jedną z możliwości. Wybór ugodowości i spolegliwości z nastawieniem na zrobienie kariery i jednoczesne pragnienie awansu, mogą nie przynieść pożądanych efektów. Niestety, wówczas najlepszy kawałek tortu przypadnie komu innemu w udziale.
Najnowsze komentarze