Koszty kredytu

Decydując się na zakup własnego mieszkania lub budowę domu, musimy liczyć się z wysokimi kosztami jakie poniesiemy. Niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na taką inwestycję bez pomocy banku w postaci kredytu hipotecznego. Jeśli więc zdecydujemy się na wzięcie kredytu, warto wiedzieć jakie są warunki, koszty i wymagania banków, które będą nas obowiązywać.

Warunki

Do spełnienia mamy kilka warunków, aby bank przyznał nam kredyt hipoteczny. Pierwszą rzeczą są oczywiście możliwości finansowe czyli nasze zarobki. Jeśli decydujemy się na wzięcie kredytu we dwie osoby, na przykład młode małżeństwo, pod uwagę bank bierze zarobki każdego z małżonków. Kolejna bardzo istotna kwestia to typ umowy na zasadzie której wykonujemy naszą pracę. Jeśli posiadamy umowę o pracę, jest to najlepsza sytuacja dla banku, ponieważ jesteśmy wiarygodni i mamy w pewnym stopniu gwarancję zatrudnienia na długi czas. Warto jednak wiedzieć, że również inne umowy są dla banków wiarygodne jednak w ich przypadku należy spełniać kilka warunków. Kolejna kwestia na którą zwraca uwagę bank to wiek kredytobiorcy. Im jesteśmy starsi, tym łatwiej będzie nam otrzymać kredyt hipoteczny. Dobrze jest też posiadać pewną historię kredytową, czyli na przykład raty na sprzęt elektroniczny lub spłacone inne zobowiązania. Dzięki temu bank może prześledzić naszą historię i sprawdzić wiarygodność oraz terminowość spłaty pożyczki.

Koszty

Koszty kredytu są jasno określane w każdej umowie, do jakiej zobowiązani jesteśmy podpisując wnioski w banku. Jednym z kosztów jest ubezpieczenie pomostowe. Polega ono na podniesieniu oprocentowania kredytu hipotecznego, do momentu uzyskania wpisu do księgi wieczystej naszej hipoteki. Oznacza to, że pierwsze raty kredytu ze względu na ubezpieczenie pomostowe będą nieco wyższe, aż dostarczymy do banku odpis z księgi wieczystej. Jeśli nasza sytuacja finansowa wraz z upływem czasu się polepsza i chcemy spłacić szybciej nasz kredyt, warto dokładnie sprawdzić warunki jakich się podjęliśmy. Może się okazać, że bank nie pozwala na wcześniejszą całkowitą spłatę kredytu przed upływem co najmniej kilku lat. Jednak możemy wtedy dokonywać nadpłaty rat, dzięki czemu czas spłacania całego kredytu hipotecznego skróci się. Po podjęciu decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego, warto zaoszczędzić pewną kwotę i wpłacić ją na konto, z którego następnie opłacamy raty, aby w razie czego mieć pewność, że nie zabraknie nam pieniędzy nawet jeśli utracimy pracę lub zaskoczą nas niespodziewane wydatki. Jednak w ostatecznym rozliczeniu wzięcie kredytu hipotecznego na własną nieruchomość jest znacznie bardziej opłacalne, niż wynajmowanie mieszkania od obcej osoby, która w każdej chwili może zażądać wyprowadzki. W przypadku wynajmowania mieszkania, wszystkie koszta jakie ponosimy są bez zwrotne i trafiają do kieszeni innej osoby, a my pozostajemy zupełnie bez żadnego zabezpieczenia finansowego w postaci nieruchomości.

 

Author: innowacyjnanaukaebiznesu.pl